Maminky, pozor! Takhle se dětem ničí páteř !!

08.04.2012 22:57

Maminky, pozor! Takhle se dětem ničí páteř!

Nosíte své miminko v klokánce nebo uvázané v šátku? Ortopedi varují, že tak svým dětem zaděláváte na budoucí problémy se zády. „Klokánka ani šátek nezaručují dostatečnou oporu páteři a hlavičce,“ upozorňuje ortoped Jaromil Krátký.

„Je důležité, aby dětská páteř měla oporu, a tu žádná klokánka ani šátek, v nichž je dítě ve svislé poloze, nedokáže,“ říká doktor Krátký s tím, že nejideálnější je, pokud kojenec může být ve vodorovné poloze, tedy ležet. „Pro správný vývoj páteře považuji osobně za nenahraditelný starý dobrý kočárek, případně klokánky ve tvaru postýlky, ty však musí mít dostatečnou opěrku hlavičky,“ dodává ortoped.

Nosítka, která dětem neubližují, vyzdvihují psychologové. „Posoudit zdravotní hledisko nedokážu, ale dětská nosítka jsou pro miminka velkým přínosem. Lépe se vyvíjejí, mají více zrakových podnětů než v kočárku a intenzivní kontakt s matkou nebo otcem,“ uvádí psycholožka Janina Krocková.

Proti klokánce a šátku

Nožičky visí z klokánky dolů rovně natažené, správně by měly být pokrčené. Miminko »sedí« ve svislé poloze a neúměrně zatěžuje váhou hlavičky páteř. Dítě nemá při usnutí dostatečně zabezpečenou bezvládnou hlavičku.

Pro nosítka Kliknutím zvětšetezvětšit

Miminko má nožičky pokrčené a roztažené doširoka od sebe – důležité pro správný vývoj kyčlí. Vodorovná poloha poskytuje výbornou oporu páteři i hlavičce. Podporuje rozvoj kojení.